Navigation
Home Page

Our Staff

Ivydale Staff - September 2016

 

Headteacher -                        Helen Ingham
Deputy Head –                      Judith Lambert 

Assistant Heads -                  Adele Audin (Expansion)

                                          Miles Smith (EYFS/Children's Centres)

                                          Chris Thorne (Inclusion - with responsibility for SEND)

 

 

 

Year group

Class

(House)

Teacher

Support staff

Nursery

Pearl

Hannah Sharp

Anne-Marie Mitchell /Donna-Marie Simpson

 

Reception

 

Opal

(Europe)

Jan Harpley/Becky Wickes

Nadya Elkherbat

Ruby

(Africa)

Maggie O’Leary

 

Ayesha Facey/Laura Glassar

Nalin Toprak/Peace Onyema 

Amber

(Americas)

Stephanie Assefuah

Caterina Vitale

Radostina Yakubova 

Year 1

Topaz

(Asia)

Sai Satyadeva

Peace Onyema/Nalin Toprak

Onyx

(Africa)

Laura Geraghty

Tammy Jones

Year 2

Jet

(Europe)

Rebecca Cartwright

Nazan Suleyman (Tuesday Aillie O’Donnell)

Diamond

(Asia)

Helen Easton

Christina Eizaguirre/Fabienne Sylvestre

Year 3

Jade

(Africa)

Layla Mathers

Barbara Skehens

Coral

(Americas)

Pamela Chindipha

Katherine Perrins/Angie Waites

Crystal

(Asia)

Ruth Fairclough

Vern Thompson/Christina Eizaguirre

Year 4

Emerald

(Africa)

Christy Cole

Angie Waites/Cheryl Whorms

Firestone

(Europe)

Vicki Reeves/Katie Murray

Erin Bolens

Moonstone

(Americas)

Idell Nugent

Hugo Simms/Gill Gemmell

Fabienne Sylvestre/Vern Thompson 

Year 5

Quartz

(Europe)

Laura MacLennan

Lisa Baker (SD)

Galia Procopiou

Sapphire

(Asia)

Naomi Watson

Francesca Ruocco (Mon-Aillie O’Donnell)

Jill Cornwall

Year 6

Garnet

(Africa)

Grant Perry

Anna Spencer/ Alexandra Sewell

Amethyst

(Americas)

Neptali Palmer

Jasna Simpson

Galia Procopiou/Katherine Perrins

 

 

PPA

Kirsty Perrett

Sarah Meade

 

Raising attainment in Y5/6

Kath Nicholls

 


Non-class based teaching and learning staff

 

Assistant Head and Inclusion Manager

Christine Thorne

Assistant Head and Expansion Lead

Adele Audin

EAL support teacher

Tracy Emenyeonu

SpLD support teacher

Teresa Greenwood

Maths intervention teacher

Siobhan McCalla

Literacy intervention support

Rosy Ford (3 days)

Learning Mentor

Sammy Linton

Freda Dunne

Pastoral Support Manager

Terri Cowdrey

Child Psychotherapist

Sarah Cowdrey

Music Subject Leader

Sarah Stokes

Mandarin Teacher

Anna Spencer

Science Technician

Paul Newham

Music Sarah Stokes

 

Lunchtime staff

Kitchen staff

Pat Baxter, Sandra Blackstock, Christine Bright, Fatma Altun, David Jacobs, Ebrahim Ali

Meals Supervisors

Leigh Savage

Sarah Bisson

Lorraine Fraser

Gillian Matthews

Kerry Mullins

Mandy Scholwin

Gina North

Angie Waites

Victoria Woodley

Sharon Wilkinson (nursery)

Shamin Chaudhury (nursery)

 

 

Children's Centre Staff

 

Assistant Head and EYFS & Children’s Centre manager

Miles Smith

Children’s Centre deputy manager

Andrea Ingrassia

Admin Staff

Kausar Parveen, Abby Heiser

 

Extended Services

 

Extended Services Co-ordinator

Leigh Savage

Playworkers

Nick Cobb, Gina North, Sharon Wilkinson, Victoria Woodley, Sandra Blackstock, Sarah Bisson, Virginia Noakes, Mandy Scholwin

 

 
Administrative Staff

 
School Business Manager Ayesha Sabri
Senior Administrative Officer Caroline Evans
Admin Assistants Michelle Childs
Admin Officer Maria Achilles
Receptionist Sarah North

Premises Staff
 
Premises Manager Vic Achilles
Premises Assistant Chris Flaherty
Science Technician Paul Newham

Top